Tehly Ypor – cenník 2011

Tehly Ypor - Cenník 2011

Tehly Ypor - Cenník 2011

Tehly Ypor patria medzi stavebný materiál, ktorý je zložený z vápna, cementu, vody, a elektrárenského popolčeku. Ypor vzniká v uzatvorenom výrobnom cykle, kde sa používa minimálne množstvo energie.

Ypor vyniká svojou skvelou tepelnou izoláciou. Sú naplnené vzduchom a to tvárniciam dodáva ľahkosť. S materiálom je veľmi  ľahká manipulácia a preto je postup stavby maximálne rýchly. Tehly sú obohatené pórovitou štruktúrou, a preto sa dá materiál opracovávať jednoduchým spôsobom. Je len na Vás či použijete elektrickú vŕtačku, alebo jednoduchú pílu na drevo.

Stavebný materiál Ypor sa podobá na tehly Ytong. Jediný rozdiel je v v tom, že Ytong obsahuje kremičitý piesok a Ypor naopak elektrárenský popolček, ktorý sfarbuje tvárnice do šedého odtieňu. Ostatné vlastnosti sú takmer totožné.

Pri finančnej stránke Yporu sa vôbec nemusíte obávať obrovských čísel. Tehly sa dajú kúpiť za prijateľné ceny. Je však dôležité na akú stavbu chcete daný materiál použiť. Pri pasívnom dome Vás výjde stavba zhruba na 50,90 € za jeden meter štvorcový. Pokiaľ sa jedná o nízkoenergetický dom, cena sa často točí v intervale 43 € za meter štvorcový. Pri energeticky úsporných domoch sú ceny takmer polovičné. Častokrát ide o rozhranie od 25 do 30 € za jeden meter štvorcový.

Nosné preklady a presné tvárnice Ypor môžete nájsť na trhu v cenovej relácii od 20 do 25 €. Pri presných priečkovkách a nenosných prekladoch je cena značne nižšia. Jedná sa o investíciu v hodnote 11 € za jeden meter štvorcový materiálu. Oblúkové tvárnice sú tak, ako všade o niečo drahšie. Ich cena býva zvyčajne na úrovni 50 € za meter štvorcový. Tepelnoizolačné dosky môžete v dobrých stavebninách nájsť už od 6 € na meter štvorcový.

Máte otázky alebo skúsenosti o ktoré sa oplatí podeliť?:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>